DIAGNOSTYKA SŁUCHU
Skorzystaj bezpłatnie z porady protetyka słuchu
Rejestracja:
885-441-861
gabinet nr 2
Kiedy powinno się zbadać słuch:
-
Jesteśmy narażeni na częste infekcje górnych dróg oddechowych
-
Przebywamy w hałasie
-
Mamy problemy ze słyszeniem i zrozumieniem mowy, np. ustawiamy głośniej odbiornik tv, prosimy o powtórzenie, znajomi zwracają nam uwagę, że przekręcamy wyrazy
-
Nie słyszymy dzwonka telefonu lub do drzwi
-
Jesteśmy narażeni na długotrwały stres
Jak długo trwa badanie słuchu?
Samo badanie słuchu jest całkowicie bezbolesne i trwa od 15 do 30 minut, w zależności od współpracy z osobą badaną.
Na wstępie, jeszcze przed badaniem, protetyk słuchu przeprowadza krótką rozmowę, aby dowiedzieć się, z jakimi problemami w słyszeniu mierzy się Pacjent i w jakich sytuacjach odczuwa dyskomfort w słyszeniu. Specjalista następnie wykonuje badanie audiometryczne, określające stopień słyszenia tonów prostych. Jeśli jest taka konieczność i techniczna możliwość, protetyk wykonuje dodatkowe badania:
-
Audiometrię mowy, dzięki której sprawdza poziom rozumienia mowy
-
Audiometrię impedancyjną, tzw. tympanometrię, aby sprawdzić, czy błona bębenkowa prawidłowo się wychyla i czy funkcje ucha środkowego są zachowane
-
Badanie w wolnym polu, dzięki któremu można (w przypadku niedosłuchu) pokazać, jaki efekt osiągany jest przez Pacjenta w przymierzonych aparatach słuchowych.
„Lepiej zapobiegać niż leczyć”
O ile niedosłuch przewodzeniowy pojawiający się podczas infekcji lub tymczasowej niedrożności trąbek słuchowych da się leczyć, to jeśli dojdzie do uszkodzenia ucha wewnętrznego - wtedy mamy do czynienia z niedosłuchem stałym (odbiorczym), którego leczenie nie przyniesie żadnego efektu. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wdrożyć rehabilitację słuchu za pomocą aparatów słuchowych.
Aparaty nie wyleczą ubytku słuchu, ale skompensują go i przywrócą komfort słyszenia i rozumienia mowy w sytuacjach, w których do tej pory go brakowało. Pamiętaj też, że zdrowe funkcjonowanie Twojego słuchu, to zdrowe funkcjonowanie Twojego mózgu, bo to tam następuje rozpoznanie dźwięków i nadanie im znaczenia.
Uszy to ważne drzwi do świata dźwięków, jednak to mózg odpowiedzialny jest za słyszenie. Najnowsze badania wykazują, że brak rehabilitacji słuchu może prowadzić do depresji, a nawet do rozwoju demencji.
Dbajmy zatem o siebie i SYSTEMATYCZNIE BADAJMY SŁUCH!